Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

 

 

_Chovatelská_stanice_

_HVĚZDA_HANÉ_

SHIBA - INU 

                                         

 

       shiba - inu

"MOTO"   Kdyby shiba  směla vyslovit jedno jediné slovo, znělo by nepochybně

"Moje" - moje jídlo, moje hračky, můj dům, můj člověk - můj svět.   Ing. Hana Petrusová


 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Odkaz na web stránky,

s kterými  spolupracujeme:

www.shibainu.wz.cz

www.shiba-inu.wz.cz

www.fotogalerie-shiba.wz.cz

www.shiba-inu.yc.cz

www.shiba-shiba.ic.cz

 

 

Můžete nám psát na email:

hvezda.hane@email.cz

 

MAPA


CHOVATELSKÉ  STANICE

V sekci "Odkazy"  najdete odkazy na chovatelské stanice Shib. Prosíme o přidání našeho odkazu na indexovou nebo hlavní stranu Vašich webových stránek.

 Hvězda Hané- chovná stanice

Hvězda Hané- chovná stanice

Následně pošlete e-mail s názvem Vaší CHS, kontaktní osobou, e-mail, odkaz na web. adresu. Možná je i výměna odkazů.


Odkaz na stránky

Shiba klubu:

Shiba-klub CZ

 

Shiba-klub

 

 

ČMKU:

 


TOPlist


Využíváme programů zdarma

a služeb serveru:

Přidej na Seznam

PageRank

 

 

 

 

Standard Shiba - Inu

O plemeni:


          Shiba je vrozený individualista. Ponechává si mnoho ze svých vlastností, je to neohrožený samuraj, který spoléhá jen sám na sebe a není ochoten se někomu podřídit. Já a moje - hlavní krédo shiby.
          Je velmi čistotná a pořádná. Věcí zničí minimum a velmi brzy si osvojí byt jako svůj pelíšek a snaží se ho neznečistit. Takto čistotná se snaží být již štěňata od dvou až tří týdnů. Snaží se dostat mimo svůj pelíšek a vykonat potřebu mimo něj. Ne vždy to ale stihnou včas. Obvykle za sebou nechávají cestičku, jak již nemohou čůrání udržet. Feny - matky se snaží uklízet všechny exkrementy po svých štěňatech mnohdy i několik měsíců.
         Shiba má silně vyvinuté ochranné mechanismy a již ve stáří zhruba deseti dnů se malé shiby brání uchopení bleskurychlým přetočením na záda a nečekaně silným ječením. Zřejmě se tím snaží na kratičký okamžik zmást útočníka a zmizet z jeho dosahu. Lehká fena by útočníka zcela jistě nezdolala.
         Povaha shiby je velmi svérázná a vše co shiba dělá směřuje jen ke svému prospěchu. Miluje svého pána, ale po celý svůj život mu dokazuje, že ho až tak dalece ke svému životu nepotřebuje. Je velmi inteligentní a bystrá a velmi rychle pochopí, co se od ní žádá. Poslechne ale jen v tom případě, pokud z toho vidí nějaký svůj prospěch, nebo aby se vyhnula zbytečným problémům. Pokud je ale přesvědčena o tom, že to , co provádí, je správné, nepomohou žádné tresty a udělá vše pro to, aby pánův příkaz nesplnila. Shiba má obrovskou škálu zvukových projevů a umí vyvinout mnoho grimas. Pro každou příležitost jiný škleb. Svalí se přitom ještě na záda a postižený majitel většinou neudrží vážnou tvář a provinilec ujde svému zaslouženému trestu. Trestání shiby se ve většině případů mine účinkem a trest bere jako svou momentální prohru. Po malé chvíli již zase pokračuje v tom , za co jste ji potrestali.
       Shiba nesnáší jiné psy i příslušníky svého plemene. Je velmi teritoriální a ani vztah matka -dcera nevydrží příliš dlouho. Dokonce ani se svými potomky si nelehne tak, aby se jejich těla dotýkala. Lépe se udrží vzah mezi psem a fenou, ale i oni mezi sebou bojují o výsostné postavení. Tyto konflikty ale nejsou nikdy tak vážné, jako když k nim dojde mezi dvěma fenami.
Shiby méně útočí na stejně velká nebo menší plemena. Jsou přesvědčeny, že takto malý soupeř jich není hoden. O to více ale útočí na plemena velká. Mají pocit, že tito psi vrhají velký stín na jejich svět, a proto je touží zlikvidovat. Výsledek tohoto střetu je bohužel předem jasný. Nejbolestivěji se o tom přesvědčili majitelé akit, které si shiby pořídily jako roztomilé miniatury majestátních akit a umístili je do jednoho kotce. Po čase již shiby v kotcích nebyli.
        Shiba naprosto nerespektuje soukromí druhého psa a často dobromyslné zavrčení bere jako sprostou agresi. Jedná tak i v případě, že za sebou nemá svého pána, který by ji zachránil.
        Na druhou stranu je ale shiba veselý taškář, který nezkazí žádnou legraci. Je velmi zvědavá a pokud má možnost, dokáže sedět celé hodiny za oknem a pozorovat dění venku. Doma je velmi pořádná a čistotná. V kotci může žít také, ale tady nevyniknou její povahové přednosti. Je to ideální pes do městských bytů, protože štěká jen minimálně.
         Pokud by se majitel přeci jenom rozhodl umístit shibu do venkovního příbytku, musí myslet při jeho budování na schopnosti, které shiba má. Obratně loví, skáče a šplhá do výšky a kvůli krtkovi je schopna zdevastovat půlku zahrady. Dokáže se podhrabat pod plotem, anebo vylézt kvůli kořisti na složitou bariéru. Objeví-li shiba ve svém revíru škůdce - myš, potkana - dokáže na svou kořist hodiny čekat, aby ho ulovila.
         Povaha shib je smíšeninou povah špice, teriéra a kočky - jako špic je příchylná k lidem, jakoby teriérská tvrdost, umíněnost a pracovitost a kočičí čistota a hbitost při lovu.

 


  Nahoru

 

SHIBA - INU

standard č. 257 FCI

 

Kompletní popis plemene zpracovala:
Pavla Balajková - chov.stanice "OD CIDLINY"
Chvojkova 621, 503 51 Chlumec nad Cidlinou

 

ZEMĚ PŮVODU: Japonsko
SKUPINA: 5 špicovití
SEKCE: 5 japonští špicové
CELKOVÝ VZHLED: vyvážené, proporční malé plemeno, velmi svalnaté a dobré kostry. Pevná konstituce. Pohyb živý, volný a líbivý.
DŮLEŽITÉ PROPORCE: poměr kohoutkové výšky k délce těla je 10:11.
POVAHA: věrná, ostražitá, velmi bystrá.
HLAVA: lebka široká, líce dobře vyvinuté, výrazný stop s lehce naznačenou čelní rýhou. Hřbet nosu je přímý, nosní houba černě zbarvená je žádoucí. Čenich poměrně silný, jen pozvolna se zužující. Pysky pevné, přilehlé, silný chrup, nůžkový skus.
OČI: poměrně malé, trojúhelníkové, tmavě hnědé barvy, vnější oční koutek lehce zdvižený (oko šikmo položené).
UŠI: poměrně malé, trojúhelníkové, vztyčené, lehce dopředu naklopené.
KRK: silný, svalnatý, dobře proporční k hlavě a tělu.
TRUP: hřbet rovný a silný, bedra široká a svalnatá. Hrudník, žebra dobře klenutá. Břicho vtažené.
OCAS: vysoko nasazený, silný, zcela stočený nebo srpovitě zahnutý, dolů natažený dosahuje špičkou téměř ke hleznům.
HRUDNÍ KONČETINY: lopatka mírně šikmá, lokty těsně u těla, při pohledu zpředu rovné.
PÁNEVNÍ KONČETINY: stehno dlouhé, lýtko krátké, ale dobře vyvinuté, hlezno silné a velmi pevné.
TLAPKY: prsty sevřené a dobře klenuté, polštářky pevné a pružné, drápy tvrdé. Předností jsou tmavé drápy.
POHYB: plynulý a živý.
OSRSTĚNÍ: kvalita srsti- krycí srst tvrdá a rovná, podsada jemná a hustá. Na ocase je srst mírně delší a odstávající.
BARVA SRSTI: červená, černá se žlutými znaky, sezamová, černá sezamová, červená sezamová.
                               Sezamová = směs bílé a černé srsti
                               Černá sezamová = více černé než bílé srsti.
                               Červená sezamová = základní barva červená smíšená s černou srstí.
       Všechna zbarvení musí vykazovat urajiro (urajiro = světlejší srst na čenichu, lících, hrdle, hrudi, spodní straně ocasu a spodku končetin).
VELIKOST: u psa 40 cm, u feny 37 cm v kohoutku. Tolerance plus-minus 1,5 cm.
VADY: každá odchylka od předešlého textu musí být posuzována jako vada:
             1. Bázlivost
             2. Špatný pohlavní výraz
             3. Předkus a podkus
             4. Větší chybění zubů
VYLUČUJÍCÍ VADY:
             1. Nevztyčené uši
             2. Svěšený nebo krátký ocas
POZNÁMKA: Samci musí mít dvě normálně vyvinutá varlata zcela sestouplá v šourku.

Nahoru

HISTORIE A ŽIVOT SHIB V JAPONSKU


       Japonsko má 11 vlastních plemen psů, ale jen šest z nich je považováno za původní přírodní plemena, která vznikla bez přímého vlivu cizích plemen. Patří mezi ně shiba, hokkaido, kai, kischu, shikoku a akita. Podle špicovitého vzhledu a shodného původu se souhrně nazývají NIPPON- INU, japonští psi.
       Shiba je pravděpodobně nejstarší z nich. Vlivem přistěhovalců ve 3. st.př. n. l. , kteří si s sebou přivezli nejen různé kulturní směry, ale i různá plemena psů, se ve spojeních se psy domorodými vyprodukovali potomci se špičatýma vztyčenýma ušima a stočeným ocasem.
       Během vlády rodiny TOKUGAWA /vládla od roku 1603 až do pol. 19. st./ bylo Japonsko přísně uzavřeno pro cizince. Vyjímku mělo pouze několik čínských a holandských návštěvníků. Chov psů byl tehdy velmi rozvinut. Lov se psy patřil mezi hlavní zábavu bohatých obyvatel a samurajů v dobách míru. Pátý shogun TSUNAYOSHI byl také nazýván "Psí shogun" pro svou velkou lásku ke psům. O tom nejlépe svědčí fakt, že za své vlády vybudoval psí útulky pro více než sto tisíc psů , jejichž práva byla důležitější než práva lidí, a také podporoval rozvoj veterinární medicíny.
        V roce 1854 došlo ke skončení vlády rodiny Tokugawa a Japonsko se otevřelo západní civilizaci. S tím také souvisel masový příliv nových psích plemen a jejich mísení s původními japonskými plemeny. Na začátku 20. století se původní japonská plemena vyskytovala v čisté formě jen v několika menších izolovaných lokalitách. Díky úsilí mnoha vědců a badatelů, kteří odolávali snahám rušení starých tradic, se dostalo pozornosti i mizejícím přírodním japonským plemenům psů. Ve 30. letech dvacátého století ustavilo ministerstvo kultury status NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ PAMÁTKA nejen pro význačné stavby, stromy apod. ale také pro původní přírodní plemena. Nejvíce se o zmapování japonských plemen psů zasloužil dr. HIROYOSHI SAITO. Procestoval celé Japonsko, studoval původní japonské psy, dal jim jména, a také se zasloužil o vypracování plemenných standardů.
        Shiba vznikla a je stále nejvíce chována na japonském venkově, který je stále největším rezervoárem tohoto plemene. Dodnes zde shiba plní úlohu nepostradatelného pomocníka při lovu. Shiba, i přes svou malou velikost, nebyla používána jako dnes pouze pro lov drobné zvěře a ptáků. Její nesmírná statečnost , bystrost a pohyblivost se uplatnila i při lovu velkých zvířat, jako byli jeleni, medvědi a divoká prasata. Jejich nesmírnou houževnatost a statečnost jsme mohli před lety obdivovat v japonském filmu " Lovec medvědů".
          Život shiby není ovšem v podmínkách japonského venkova nijak snadný. Její pán si jí velmi cení, ale příliš se jí nevěnuje. Feny shiby jsou zvyklé vrhnout svá štěňata bez pomoci svého pána v temných koutech kůlen, v dírách pod podlahou a v krajní nouzi i v noře ve sněhu. Feny musí kojit svá štěňata do věku minimálně šesti týdnů. Pak jsou štěňata již natolik pohyblivá, aby si mohla potravu již shánět sama. Majitelé své psy krmí převážně odpadky z kuchyně a i těch je velice málo. Shiby si velmi obratně dokáží potravu obstarat sami. Uloví jakoukoliv bílkovinnou kořist- ptáky, myši, žáby - a okamžitě ji bez rozmýšlení pozřou. Snědí i stravitelnou rostlinou potravu - brambory, zeleninu, ovoce, i sladké pupeny.

Nahoru

VZNIK JMÉNA "SHIBA"


             Původ tohoto jména není zcela jasný. Někteří znalci se domnívají, že pochází z japonského slova shiba s významem křoví. Tím by pak označovalo hlavní využití shib jako obratných loveckých psů pro práci v hustých porostech křovin a vysokých trav. Druhá teorie je založena na významu shiba= malý , a že tedy označuje velikost plemene. Třetí teorie se opírá o hnědozlatavou barvu křoví. Tedy stejnou jako má srst shib. Každopádně shiba přežila díky své malé velikosti na japonském venkově krutá léta druhé světové války, kdy ze země zmizela převážná většina psí populace a nemusela být regenerována cizí krví jako například akity.
 

VLASTNOSTI SHIBY


          Shiba je vrozený individualista. Ponechává si mnoho ze svých vlastností, je to neohrožený samuraj, který spoléhá jen sám na sebe a není ochoten se někomu podřídit. Já a moje - hlavní krédo shiby.
          Je velmi čistotná a pořádná. Věcí zničí minimum a velmi brzy si osvojí byt jako svůj pelíšek a snaží se ho neznečistit. Takto čistotná se snaží být již štěňata od dvou až tří týdnů. Snaží se dostat mimo svůj pelíšek a vykonat potřebu mimo něj. Ne vždy to ale stihnou včas. Obvykle za sebou nechávají cestičku, jak již nemohou čůrání udržet. Feny - matky se snaží uklízet všechny exkrementy po svých štěňatech mnohdy i několik měsíců.
          Shiba má silně vyvinuté ochranné mechanismy a již ve stáří zhruba deseti dnů se malé shiby brání uchopení bleskurychlým přetočením na záda a nečekaně silným ječením. Zřejmě se tím snaží na kratičký okamžik zmást útočníka a zmizet z jeho dosahu. Lehká fena by útočníka zcela jistě nezdolala.
           Povaha shiby je velmi svérázná a vše co shiba dělá směřuje jen ke svému prospěchu. Miluje svého pána, ale po celý svůj život mu dokazuje, že ho až tak dalece ke svému životu nepotřebuje. Je velmi inteligentní a bystrá a velmi rychle pochopí, co se od ní žádá. Poslechne ale jen v tom případě, pokud z toho vidí nějaký svůj prospěch, nebo aby se vyhnula zbytečným problémům. Pokud je ale přesvědčena o tom, že to , co provádí, je správné, nepomohou žádné tresty a udělá vše pro to, aby pánův příkaz nesplnila. Shiba má obrovskou škálu zvukových projevů a umí vyvinout mnoho grimas. Pro každou příležitost jiný škleb. Svalí se přitom ještě na záda a postižený majitel většinou neudrží vážnou tvář a provinilec ujde svému zaslouženému trestu. Trestání shiby se ve většině případů mine účinkem a trest bere jako svou momentální prohru. Po malé chvíli již zase pokračuje v tom , za co jste ji potrestali.
        Shiba nesnáší jiné psy i příslušníky svého plemene. Je velmi teritoriální a ani vztah matka -dcera nevydrží příliš dlouho. Dokonce ani se svými potomky si nelehne tak, aby se jejich těla dotýkala. Lépe se udrží vzah mezi psem a fenou, ale i oni mezi sebou bojují o výsostné postavení. Tyto konflikty ale nejsou nikdy tak vážné, jako když k nim dojde mezi dvěma fenami.
Shiby méně útočí na stejně velká nebo menší plemena. Jsou přesvědčeny, že takto malý soupeř jich není hoden. O to více ale útočí na plemena velká. Mají pocit, že tito psi vrhají velký stín na jejich svět, a proto je touží zlikvidovat. Výsledek tohoto střetu je bohužel předem jasný. Nejbolestivěji se o tom přesvědčili majitelé akit, které si shiby pořídily jako roztomilé miniatury majestátních akit a umístili je do jednoho kotce. Po čase již shiby v kotcích nebyli.
         Shiba naprosto nerespektuje soukromí druhého psa a často dobromyslné zavrčení bere jako sprostou agresi. Jedná tak i v případě, že za sebou nemá svého pána, který by ji zachránil.
         Na druhou stranu je ale shiba veselý taškář, který nezkazí žádnou legraci. Je velmi zvědavá a pokud má možnost, dokáže sedět celé hodiny za oknem a pozorovat dění venku. Doma je velmi pořádná a čistotná. V kotci může žít také, ale tady nevyniknou její povahové přednosti. Je to ideální pes do městských bytů, protože štěká jen minimálně.
         Pokud by se majitel přeci jenom rozhodl umístit shibu do venkovního příbytku, musí myslet při jeho budování na schopnosti, které shiba má. Obratně loví, skáče a šplhá do výšky a kvůli krtkovi je schopna zdevastovat půlku zahrady. Dokáže se podhrabat pod plotem, anebo vylézt kvůli kořisti na složitou bariéru. Objeví-li shiba ve svém revíru škůdce - myš, potkana - dokáže na svou kořist hodiny čekat, aby ho ulovila.
          Povaha shib je smíšeninou povah špice, teriéra a kočky - jako špic je příchylná k lidem, jakoby teriérská tvrdost, umíněnost a pracovitost a kočičí čistota a hbitost při lovu.

Nahoru


NĚCO MÁLO O VÝCHOVĚ A PÉČI O SRST


              První věcí na kterou by se měl budoucí majitel zaměřit je určitě chovatel a z jakého prostředí štěně pochází. Největší problém v chovu shib je zcela určitě jejich individualita. Pokud štěňata nejsou již od útlého věku navyklá na tělesný kontakt s člověkem, převládne u nich přirozený odpor dotýkat se někoho jiného a nový majitel již s takovýmto štěnětem mnoho neudělá. Sice se svého pána bát nebude, ale bude se důsledně vyhýbat pohlazení a na vodítko se nechá připnout jen velmi neochotně.
              U shiby je tedy více než důležité znát rodiče a dobře se seznámit s prostředím, ze kterého štěně pochází. Rozhodně se tady nevyplatí ušetřit peníze nákupem jedince bez PP. Je velmi pravděpodobné, že jeden z rodičů nebyl zařazen do chovu právě pro svou problematickou povahu, která je obvykle silně dědičná. Podmínky pro zařazení do chovu nejsou u shib nijak drastické a největší důraz se klade právě na bezproblémovou a přátelskou povahu. Koupit si shibu s PP je určitě rozhodnutí, kterého nebudete litovat.
              Shiby mají vynikající orientační smysl a v terénu, který již jednou prošly, odbíhají od majitele na velkou vzdálenost. Pokud tedy půjdete se shibou na procházku, smiřte se s tím, že půjdete sami. Svého psa uvidíte, jak prchá v okamžiku, kdy jste ho pustili z vodítka, a pak jak se po dlouhé době vrací, když jste se vydali na zpáteční cestu. Pouze v místech kde to dobře nezná , se drží na dohled od vás. V naší přírodě hrozí shibě mnoho nebezpečí - myslivci, kteří by si ji mohli spést s liškou, vlaky,auta, zlí lidé. Proto je shiba přímo předurčena k městskému životu a procházkám na vodítku. Ve městě není tolik lákadel, která by ji nutila přivolávat na sebe neštěstí.
           Srst shiby je velice čistá a má jen velmi malý osobitý pach. Pokud je tedy shiba držena ve slušných podmínkách, nepotřebuje koupání. Mimo dobu línání je péče o srst prakticky zbytečná. V době línání se doporučuje vykoupat shibu několikrát po sobě v teplé vodě, a pak ještě za mokra uvolněnou srst důkladně vyčesat. Tím se výrazně urychlí výměna srsti. K udržení dobré kvality srsti stačí jen dobrá výživa bohatá na bílkoviny.
 


PRO KOHO SE HODÍ


         Shiba si bude výborně rozumět s takovým lidským partnerem a pánem, který je tolerantní a chce mít vedle sebe milého a veselého společníka s velkou individualitou a nezávislostí, a který nebude chtít udělat ze shiby slepě poslouchající stvoření. Pak bude shiba spokojeným a milým společníkem. Člověk který je nervní, hlučný a panovačný bude ze soužití se shibou nešťastný. A shiba samozřejmě také.
        Jako výbornými majiteli shib se ukázali děti od věku 12-13 let. Mají již dost rozumu, aby věděli, jak se psem zacházet. A zároveň mají ještě v sobě dost hravosti a porozumění pro hravost svého psího kamaráda. A jsou to často právě děti, které nezávislá shiba nejvíce respektuje.
         Pokud tedy hledáte psího partnera, který vás bude milovat, doprovázet vás na turistických výpravách, hlídat váš dvorek před nezvanými návštěvníky, spát s vámi v posteli, hrát si s vašimi dětmi a nebude dokazovat lásku k vám věčným žadoněním o pohlazení, ale pouze poleháváním v místech kde se právě nacházíte, je shiba ideální partner právě pro vás.
 


CHOV SHIB V ČESKÉ REPUBLICE


          Do ČR byla na jaře v roce 1989 jako první dovezena fenka QUITE GOOD As Aras An Uachtarian, která bohužel krátce po příjezdu uhynula na parvovirózu. Na podzim téhož roku byl dovezen pár dospělých shib - NOW OR NEVER As AN Uachtarian z Holandska a Manlötens YUBINA ze Švédska. A hned za nimi byl importován další pejsek z USA Minimeadow ARKO, který se stal otcem prvních vrhů shib u nás a vyskytuje se v téměř každém rodokmenu shiby odchované v ČR. Do konce roku 2001 bylo v plemenné knize zapsáno okolo 700 shib. Vzhledem k tomu, že ve vrhu bývají zhruba 3 štěňata, je nárůst plemene u nás i ve světě poměrně malý.
 


ORGANIZACE V KLUBU


          V současné době se shiby sdružují ve dvou klubech. V Klubu chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP), a pak v klubu který se na shiby přímo specializuje - Shiba klub.

Odkaz na stránky ...

 

SHIBA KLUB: Předseda a poradce chovu Zdenka Entlerová, Jiříkovská 335/10, 664 51 Šlapanice u Brna  

Tel.: +420 549 248 142, +420 723 473 249, +420 736 721 364, shiba.klub@volny.cz, www.shiba-klub.cz
 


CENA ŠTĚNĚTE

             Odvíjí se od kvality rodičů. Takže například cena štěněte po importovaných rodičích se může vyšplhat až na částku 30.000 Kč. Standartní cena za štěně se pohybuje mezi 10.000 - 25.000 Kč.

POUŽITÁ LITERATURA: monografie "SHIBA" ,autorka ing. Hana Petrusová


   nahoru

 

FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE

Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)  

F.C.I.-Standard č. 257 / 16.06.1999 / GB

           

SHIBA-INU

(Shiba)

 

ZEMĚ PŮVODU: Japonsko

DATUM PUBLIKACE ORIGINÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 15.06.1992

POUŽITÍ: Lovecký pes pro lov ptáků a malých zvířat. Společenský pes.

ZAŘAZENÍ PODLE F.C.I.:

                  - Skupina 5 - špicové a primitivní plemena

                  - Sekce 5 - asijští špicové a příbuzná plemena

                   - Bez zkoušky z výkonu.

KRÁTKÉ HISTORICKÉ SHRNUTÍ: shiba-inu je původním japonským plemenem již od dávných dob. Slovo „shiba“ znamená „malý“, „malý pes“. Původním areálem shiby byly hornaté oblasti proti Japonskému moři a shiba byla užívána jako lovecký pes pro lov malých zvířat a ptáků. V plemeni se projevovaly malé rozdíly podle jednotlivých oblastí, kde byly shiby chovány. Když byli v období let 1868-1912 dováženi z Anglie angličtí setři a pointři, lov se stal v Japonsku sportem a křížení těchto anglických plemen se shibami bylo obvyklé. Čistokrevné shiby začaly být vzácné, takže v letech 1912-1926 se čistokrevné shiby omezené jen na tyto oblasti téměř přestaly vyskytovat. Lovci a další zainteresované osoby se o záchranu čistokrevných shib začali zajímat kolem roku 1928, a záchrana omezeného počtu čistých krevních linií tak začala. Standard plemene byl unifikován v roce 1934. V roce 1937 byla shiba prohlášena za „národní památku“, a poté bylo plemeno chováno a šlechtěno až do podoby vynikajícího plemene, jak jej známe dnes.

CELKOVÝ VZHLED: malý pes, dobře vyvážený, s dobrou kostrou a dobře vyvinutým osvalením. Silná konstituce. Pohyb rychlý, volný a krásný.

DŮLEŽITÉ POMĚRY: poměr kohoutkové výšky k délce těla je 10 : 11.

POVAHA / TEMPERAMENT: věrný, učenlivý, rozumný, velmi pozorný.

HLAVA: MOZKOVNA

                  Lebka: široké čelo.

                  Stop: dobře patrný, se slabou rýhou.

OBLIČEJOVÁ ČÁST:

                 Nos: žádoucí je černá barva nosní houby. Nosní hřbet je rovný.

                 Tlama: středně silná, zužující se.

                 Pysky: těsně přiléhající.

                 Čelisti/Zuby: silné zuby, nůžkový skus. 

                  Líce: dobře vyvinuté.

                  Oči: poměrně malé, trojúhelníkové, tmavě hnědé. Vnější koutky očí jsou lehce zvednuté.

                  Uši: poměrně malé, trojúhelníkové, maličko nakloněné vpřed, pevně vztyčené. 

KRK: silný, mohutnější, v dobré rovnováze s hlavou i tělem.

TRUP:

            Hřbet: rovný a silný.

            Bedra: široká a osvalená.

            Hrudník: hluboký, žebra středně vyklenutá.

            Spodní linie: dobře vtažené břicho.

OCAS: vysoko nasazený, silný, nesen silně zatočený nebo v srpovitém oblouku nad hřbetem. Pokud je natažen, špička dosahuje téměř k hleznům.

KONČETINY:

           Hrudní končetiny: při pohledu zpředu jsou hrudní končetiny rovné.

                           Rameno: ramenní lopatka mírně strmá

                           Loket: těsně přiléhající k trupu.

 

           Pánevní končetiny:

                           Stehna: dlouhá.

                           Bérce: krátké, ale dobře vyvinuté.

                           Hlezna: silná a pevná.

TLAPKY: prsty těsně uzavřené a dobře klenuté. Polštářky tvrdé a pružné. Drápky tvrdé a žádoucí je tmavá barva.

POHYB: lehký a čilý.

OSRSTĚNÍ:

        SRST: krycí srst je hrubá a rovná, podsada měkká a hustá. Srst na ocasu je maličko delší a odstávající.

        BARVA: červená, černá s pálením, sezamová, černě sezamová, červeně sezamová.

Popis sezamové barvy:

-         sezamová: rovnoměrná směs bílých a černých chlupů.

-         černě sezamová: více černých než bílých chlupů.

-         červeně sezamová: základní barvou srsti je červená, je smíchána s černými chlupy.

                          Všechny výše zmíněné barevné rázy musí mít „urajiro“.

     Urajiro: bělavá srst na stranách tlamy a na lících, na spodní straně čelisti a krku, na hrudníku a břichu, na spodní straně ocasu a na vnitřní straně končetin.

VÝŠKA:

          Výška v kohoutku:       Psi:      40 cm.

                                                Feny:    37 cm.

                          Tolerance ± 1,5 cm.                             

VADY: jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.

-         psi vykazující samičí typ, feny vykazující samčí typ.

-         předkus nebo podkus.

-         chybí více zubů.

-         plachost.

VYLUČUJÍCÍ VADY:

-         uši nejsou vztyčené.

-         svěšený ocas nebo krátký ocas.

Pozn.: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Článek použit ze stránek www.cmku.cz

Nahoru

 

  


 

Domů | Co je nového | Starší - novinky | Naši pejsci | Eichi | Eico | Tanami | Aisha | Irihi | Co o nás napsali na Shiba Klubu | Dopisy | Standard Shiby | Ocenění | Radíme | Galerie-Foto našich psů | Galerie-štěňata Tanami | Galerie-Fotografie z výstav | Galerie-stěňata Eichi | Jedeme na výstavu | Termíny výstav | Kompletní adresář výstav v roce 2004 | Výsledky výstav 2007 | Výsledky výstav 2005 | Výsledky výstav 2004 | Výsledky výstav 2003 | Výstavní řády | Navštěvní kniha | Odkazy | Kontaktujte nás | Mapa stránek

 

S dotazy nebo problémy týkajícími se těchto  webových stránek se obraťte na hvezda.hane@seznam.cz.
Copyright © 2004 květen 05 wEbBEw - HVĚZDA HANÉ. Všechna práva vyhrazena. 
RSS Feed

Naposledy změněno: 15. 02. 2018.